0
SHARE

Prístup k práci rozhoduje o kvalite

Od . 24 apríla 2016 . in Články

Ako odplašiť schopných ľudí

Počas povinných letných pracovných aktivít pre študentov v časoch socializmu sme takmer celé prázdniny pracovali na poľnohospodárskych družstvách na Slovensku. Väčšinou sme boli zamestnaní v rastlinnej výrobe, kde bolo občas potrebné zvládnuť veľa práceza krátky čas, napríklad zúčastniť sa zberu plodín z poľa. Neraz však bola práca monotónna a nezáživná. Podobné situácie som zažil aj v zahraničí, kde sa tiež pracovalo nárazovo a po ukončení týchto prác nastali hluché obdobia, kedy sme vyslovene hľadali, čo budeme robiť.

praca na poli

Po niekoľkých dňoch nárazovej, intenzívnej práce, ktorú bolo nutné zvládnuť v krátkom čase, mi pokojná a pohodová činnosť padla veľmi príjemne, lebo človeku dáva možnosť si oddýchnuť, vnímať prostredie a prírodu. Ak však tieto „nárazové obdobia“ neboli, monotónna práca bola veľmi otravná a pomalá. Pokiaľ človek nevidí cieľ ani výsledok, pôsobí to priam depresívne. Navyše, niektorí spolupracovníci ma začali presviedčať o tom, že si prácu „musíme šetriť, aby nám nepridali“ a nemám sa ponáhľať, z čoho som sa cítil ešte horšie. Vplyv takýchto falošných informácií a pretrvávanie v takomto kolektíve na mňa aj po niekoľkých rokoch vplývalo traumaticky.

Merateľné výsledky zvyšujú produktivitu

Najlepšie sa mi pracovalo na farmách a družstvách, kde boli moje pracovné výsledky hodnotené od výkonu alebo na základe jasného, stanoveného cieľa. Občas ma až zaráža, že sa dnešná študujúca mládež vôbec nezaujíma a nedočahuje po takýchto praktických skúsenostiach. Urobte si malý test: pozrite sa na obdobia svojho života, kedy ste podali skutočne nadpriemerný fyzický pracovný výkon. Mňa v tej chvíli napadá nasledovné: denne nachodených vyše 40 km na poli pri kastrovaní kukurice, strhnutie šiestich rév chmeľu naraz, odnesenie 25 ton ručne naplnených vriec, 35 kg ručne nazbieraných drobných malín, ručné vytriedenie a naplnenie piatich kamiónov zemiakov, odvoz dvadsiatich fúrikov malty za hodinu pre murárov a naštiepanie dvoch vlečiek dreva…

stiepanie dreva

Zámerne tu nespomínam intelektuálne, tvorivé pracovné výkony za počítačom v kancelárii, lebo takáto práca je v súčasnosti už tak nevyhnutná, samozrejmá a bežná, že na tú manuálnu často zabúdame. Nanešťastie, dnes už ani nevnímame, ako deficit fyzickej, manuálnej práce znižuje našu výkonnosť v zamestnaní. Ochota je dôležitejšia ako vedomosti. Často sa stáva, že keď mladý zamestnanec nastúpi do novej práce, robí chyby. Preto je veľmi dôležité mať na zreteli odvahu toho mladíka vykonávať fyzickú prácu a tiež odvahu, obdiv a dôveru zamestnávateľa v to, že si jeho mladý adept pridelenú prácu rýchlo osvojí a bude ju vykonávať zodpovedne.

Budem konkrétnejší: počas mojich študentských čias na strednej a vysokej škole som chodil každé prázdniny do zahraničia manuálne pracovať na farmy alebo pre stavbárske firmy. Ku koncu štúdia na univerzite som sa rozhodol, že budem odvážnejší a vyberiem sa sám do Švajčiarska, kde som ešte nebol. Keď mi prišiel pozývací list, tak som až zmeravel a začal pochybovať o tom, ako tam prežijem, keď nebudú vedieť po anglicky (dovtedy som za prácou chodil iba do Anglicka a celkom som sa už po anglicky dohovoril, no po nemecky som nevedel ani slovo). Nakúpil som si pre istotu slovníky a tak, ako som sa obával, tak aj bolo.

Farmár nevedel ani slovo po anglicky a keď si ma vyzdvihol na stanici a prehodili sme pár slov, len kývol rukou a s úsmevom na tvári ma uistil, že sa ich jazyk naučím popri práci za tie štyri mesiace. A mal pravdu: deň čo deň som sa učil desiatky nových nemeckých slov, takže po mesiaci som už celkom súvisle sám komunikoval aj s domácimi obyvateľmi dediny. Práca mi išla od ruky a moje výkony boli pre môjho domáceho až udivujúce. Cítil som voči nemu istý záväzok, keďže ma prijal s úsmevom napriek mojím chabým jazykovým schopnostiam. Samozrejme, keď som začal dostávať aj zodpovednejšie pracovné úlohy s drahými strojmi, ako mladému neskúsenému mladíkovi sa mi podarilo vyrobiť aj niekoľko „prúserov“.

Rýchlym rozhodnutím môžete predísť katastrofe

Jedného dňa ma môj farmár, Andreas, poslal pokosiť čerstvú ďatelinu, narezať ju a prikŕmiť ňou naše kravy. Samozrejme, ja, úspešný absolvent prestížneho nitrianskeho gymnázia a účastník olympiád a SOČiek som sa držal pravidla, že čím viac kravičkám prihodím, tým lepšie budú dojiť. Naložil som im teda plné válovy čerstvej ďateliny a kravy žuvali a žuvali, až sa im nad hlavami parilo. Zrazu vbehol do maštale Andreas a v priebehu sekundy preskočil rýchlosťou blesku jeden a polmetrovú kopu krmiva a štvornásobne väčšou rýchlosťou začal kravám z válovov vyhadzovať čerstvú ďatelinu. Hneď som vedel, že som urobil niečo nesprávne. Potom rýchlo zhodil z povaly voňavé suché seno, aby sme niečo doplnili kravám, a medzitým už babka priniesla horúcu vodu, bielu látku a ostrý plechový lievik, aby sme boli pripravení nafúknuté kravy prepichnúť a ošetriť. Po chvíli už dve kravy začali ťažko dýchať a fučať, no babka im dala vypiť teplý liečivý nápoj a masírovali sme im bachor. Po chvíli ich to našťastie prešlo, a tak nebol žiaden zásah nutný. Bol to pre mňa hlboko emotívny zážitok: vidieť, ako veľmi si títo ľudia vážia svoje zvieratá a s akým odhodlaním pristupujú k svojej práci.

zduta krava

Večer mi Andreas vysvetlil, že čerstvého krmiva sa môže pridávať len veľmi málo, lebo kravy to môže nafúknuť a zduť. U nás na Slovensku sa samozrejme tiež nájdu aj na družstvách vedúci alebo ošetrovatelia, ktorí sú rozhodní, rýchli a akční vo svojom konaní. Agronómovia u nás na družstve boli schopní vysvetliť nám, vyše stovke študentov, že práve teraz sa začína kampaň. Bez slova a jediného zaváhania sme sa pustili do práce. Títo úžasní chlapíci na družstve si takúto masu mladých, energických rebelov dokázali skutočne ustriehnuť a skontrolovať, či to robíme dobre. Verím, že vás tieto príbehy inšpirovali k zamysleniu sa nad tým, odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré máme denne na tanieri. Som presvedčený, že mäso a mlieko, o ktoré sa starajú len stroje a roboti, určite nechutia tak dobre ako výrobky z rúk farmárov plne oddaných svojej práci. Bohužiaľ, videl som už aj zábery z obrovských fariem, kde dobytok kŕmili iba robotizované vlečky a pravidelne odvážali na bitúnok, odkiaľ šiel priamo do potravín v obchodných reťazcoch.

Tieto pracovné skúsenosti ma naučili, ako reagovať a rozlišovať, s kým spolupracujem pri plnení pracovných výkonov. Vždy sa dívajte na to, aký vzťah majú zainteresovaní ľudia k práci, ktorú vykonávajú, bez ohľadu na to, v akej oblasti pracujete.

Autor: Rastislav Bobček
Publikované: časopise Úspešní manažéri 02/2013